Dawka wiedzy

Welur jako królewski materiał – co warto o nim wiedzieć?

07.10.2021
3e/86/50d7a64dc0e18bda83fb94e70057.jpeg

 

Jak się zwykło mówić – historia lubi zataczać koło. Szczególne widoczne jest to w modzie. W witrynach znanych butików, czy na modowych wybiegach wyraźnie widać powracające trendy z dawnych lat. Podobnie jest w przypadku weluru, który niegdyś uchodził za materiał ekskluzywny, dedykowany dla wyższych sfer. Dlatego też, jeszcze do niedawna uważany był za przestarzały, jednak na szczęście welur ponownie zaczął królować wśród materiałów nie tylko w branży fashion, ale także jako obicia mebli, czy innych elementów dekoracyjnych wnętrz.

 

 

Czym jest materiał welurowy?

Welur zaliczamy do grupy określanej jako plusz. Składa się on z dwóch warstw – gładkiej podstawy i gęstej warstwy nitek tworzących charakterystyczny meszek, dzięki czemu jest miękki i wyjątkowo przyjemny w dotyku. Welur pod wpływem światła pięknie się mieni, tworząc ciekawe przejścia barw. Mimo swej pozornej delikatności jest to tkanina bardzo wytrzymała. Jest także dosyć gruba dlatego welurowy dres lub welurowe sukienki to świetne rozwiązanie na chłodniejsze dni. Co więcej, dzięki swej uniwersalności, welur znakomicie nadaje się nie tylko do tworzenia casualowych stylizacji. Będzie świetnie wyglądał również w bardziej eleganckich stylizacjach – dobierając odpowiedni fason bez problemu zachowasz biurowy dress code.

 

 

Jakie miał swoje początki?

Welur przybył do Europy z Indii już w XII wieku. Szczyt swojej popularności osiągnął na przełomie XIV i XV , kiedy to szyto z niego królewskie szaty oraz odzież dla zamożnej szlachty. Po dziś dzień kojarzy się nam on z wytwornością i elegancją.

 

 

Zapoznaj się z naszymi welurowymi modelami!

Tego wyjątkowego materiału oczywiście nie mogło zabraknąć w naszej ofercie. Znajdziecie w niej między innymi welurowe komplety dresowe z modnym lampasem, które znakomicie sprawdzą się podczas aktywności fizycznej, czy też długich jesiennych spacerów. Jeśli planujesz wieczorny wypad na miasto, czy po prostu szukasz czegoś bardziej kobiecego mamy także wyjątkowy model spódnicy damskiej. Co więcej już w najbliższym czasie pojawią się u nas damskie komplety dresowe, które sprawdzą się równie dobrze na co dzień, jak i na ważne wyjście. Wyjątkowa miękkość welurowego materiału znakomicie nadaje się także do tworzenia odzieży dla dzieci. Mamy ogromny wybór wygodnych, przyjemnych w dotyku welurowych dziecięcych legginsów.

 

 

Jak zadbać o welurową odzież?

- ubrania wywinięte na lewą stronę pierz w maksymalnie w 40°C, używając płynu do delikatnych tkanin,

- odzieży welurowej nie należy mocno wyciskać, a jedynie nieznacznie odcisnąć z wody (strzepnij ją i powieś na wieszaku lub suszarce, aby uniknąć zagnieceń),

- jeśli wymaga prasowania, wywiń ją na lewą stronę i prasuj w maksymalnie 110°C. Najlepiej sprawdzi się żelazko parowe, a jeśli używasz tradycyjnego staraj się nie dociskać zbyt mocno stopki do tkaniny,

- przechowując ubrania welurowe na wieszakach, unikniesz ewentualnych zagnieceń.