Inspiracje

Koszulka polo – sport czy elegancja?

16.03.2022
eb/5c/6674874bcdfc0eecc96e380248a9.jpeg

 

 

 

 

Koszulka polo – sport czy elegancja?

 

 

Koszulka polo, potocznie zwana polówką, swoje początki w modzie miała niemal sto lat temu. Wtedy jeszcze nikt nie przypuszczał, że stanie się ona jednym z najbardziej charakterystycznych elementów, górnej części garderoby. Polówka, którą aktualnie znamy swoją premierę miała zupełnie niespodziewanie. Co ciekawe, nawet sam twórca, nie miał bladego pojęcia, jak lawinowo zyska ona popularność i uznanie. Model ten zdobył miliony miłośników na całym świecie. Znany jest nawet wśród totalnych laików branży odzieżowej. Statystycznie więcej błędów pojawia się przy sprecyzowaniu czy dana rzecz jest bluzką czy t-shirtem, niż przy rozpoznaniu, że polo to polo.  Wszystko dzięki stałym, charakterystycznym elementom. Kim jest wcześniej wspomniany pomysłodawca i w jakich okolicznościach koszulka polo miała swoją premierę?

 

 

 

 

        Polówka damska -> Kliknij tutaj

 

 

Prawdę mówiąc samo określenie ,,polo’’ powstało już wcześniej niż polówka, którą aktualnie wszyscy znamy. Wywodzi się ona od popularnego sportu, o tej samej nazwie, który początkowo znany był w Azji Środkowej. Brytyjscy żołnierze, którzy niegdyś stacjonowali w Indiach,  rozpowszechnili dyscyplinę w Europie w XVIII wieku. Od tego czasu polo stało się jednym z najbardziej lubianych sportów na dworze królewskim. W późniejszym okresie to właśnie gracze polo umiłowali sobie ten charakterystyczny model, który jednak krojem znacznie różnił się od aktualnej wersji. Pierwotnie polo było w całości rozpinane na guziki i miało długi rękaw. Łącznikiem między jedną, a drugą wersją jest ikoniczny kołnierzyk. W późniejszym okresie polo zaczęli nosić również tenisiści, którzy podwijali długie rękawki do łokci. Zaskakujące jest to, że do swojego outfitu dodawali także krawat. Nie ma co ukrywać, że nie był to wygodny stój dla sportowca. On był tego samego zdania i postanowił wyjść przed szereg. Nikt nie przypuszczał, że  tenisista Rene Lacoste, nie będąc w jakikolwiek sposób związany z branżą fashion, nie tylko zrewolucjonizuje wygląd polówki, ale jednocześnie stworzy jedną z najbardziej popularnych marek w świecie mody.

 

 

 

 

 

        Polówka damska -> Kliknij Tutaj

 

 

Słynny francuski tenisista i członek legendarnej drużyny ,,czterech muszkieterów’’, która reprezentowała swój rodzimy kraj na przełomie lat 20-stych i 30-stych XX wieku. Rene Lacoste nie planował, że totalnie przypadkowo zostanie Ojcem Chrzestnym koszulki polo. Podczas turnieju US Open po raz pierwszy zagrał ubrany w zmodyfikowaną wersję pierwotnej polówki. Jak się później okazało moment ten, stał się absolutną rewolucją w świecie mody. Wszystkich zachwycił nowy krój koszulki z kołnierzykiem, który był wkładany przez głowę i posiadał wygodny i praktyczny krótki rękawek. Nowa odsłona koszulki polo stała się największym znakiem rozpoznawczym Rene, który z racji swojego pseudonimu zaczął na swoich ubraniach naszywać haft na wzór krokodyla. Skąd wziął się taki, a nie inny symbol? Teorie są dwie. Jedni mówię, że pseudonim nawiązywał do jego ofensywnego stylu rozgrywki, a druga wiąże się z jego torbą ze skóry krokodyla, z którą podobno się nie rozstawał. W obu pewnie jest dawka prawdy, jednak niezależnie która faktycznie ma jej w sobie więcej, symbol krokodyla jest jednym z najbardziej rozpoznawalnym logo wśród marek odzieżowych.

 

 

 

 

 

Polówka czyli dziecko elegancji i wygody.

 

 

Mówi się, że sukces ma wielu ojców. Można powiedzieć, że polówka ma dwóch. Oczywiście nie wliczając w tę liczbę samego Rene.  A więc czemu polo zawdzięcza swój sukces? Odpowiedź jest zaskakująco prosta. Koszulka polo połączyła najlepsze cechy swojego pierwowzoru i stroju sportowego, którym ówcześnie była. Powstała podstawa i największy symbol sportowej elegancji. Koszulka polo do dziś uwielbiana jest nie tylko przez miłośników sportów, ale także lubiących ubierać się elegancko, a zarazem wygodnie. Jak wiadomo elegancja nie zawsze idzie w parze z wygodą. W przypadku polo mamy możliwość stworzenia zarówno typowo sportowego, jak i wysoce eleganckiego, wyjściowego outfitu. Koszulka polo to kwintesencja ponadczasowego stylu. Jest charakterystyczna, a zarazem wysoce uniwersalna. Nigdy nie wychodzi z mody dlatego warto aby gościła w szafie każdego z nas. Tym bardziej, że pasuje praktycznie do wszystkich pozostałych jej elementów. Możesz swobodnie ją łączyć z dolnymi częściami garderoby – z każdym dobrze się łączy i nie musisz się martwić o modowe fopa. Idealnie będzie współgrać z casualowymi jeansami, sportowymi spodenkami, czy nawet eleganciki chinosami. Zastanawiasz się, czy koszulkę polo nosić w spodniach, czy wypuszczoną? Otóż obie możliwości są poprawne, jednak w zależności z jakim dołem finalnie ją połączymy. Przykładowo łącząc polo z szortami zdecydowanie lepiej jest ją pozostawić na spodniach. Jednak w przypadku chinosów, czy innych eleganckich, długich spodni warto włożyć ją do środka i dodać pasek. Panie mogą połączyć polówkę z dresową, bądź jeansową spódnicą, co tego sezonu będzie totalnym hitem. Polówka wiedzie prym w stylu preppy, który jest połączeniem sportowego i eleganckiego. Jest charakterystyczny głównie dla mody akademickiej.

 

 

 

 

 

          Polówka damska -> Kliknij tutaj

 

 

Jaką polówkę wybrać?

 

 

Polówka ma pewne stałe elementy, które pozostają niezmienne i tworzą z polówki polówkę. Jednak z pewnością powinno się zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest wykonana. Mając na tapecie polówkę zdecydowanie powinniśmy postawić na tę uszytą z bawełny, a najlepiej z tej wysokogatunkowej. Takie polówki znajdziecie w naszej ofercie. Bawełna jest miękka, przyjemna w dotyku i przewiewna, co zapewni nam wysoki poziom komfortu nie tylko w trakcie aktywności fizycznej ale też na co dzień. Bawełna to naturalny materiał, który jest łatwy w pielęgnacji, czyszczeniu, a odpowiednio traktowany posłuży przez wiele sezonów.

 

 

Jeśli chcesz czuć się stylowo i wygodnie w każdej sytuacji, koszulka polo będzie strzałem w dziesiątkę. W zależności z czym ją połączysz możesz ubrać ją praktycznie na każdą okoliczność. Pokochana przez sportowców, pracowników biurowych, czy studentów, powinna stanowić jedną z podstaw garderoby każdego z nas.