Dawka wiedzy

Bawełna Ring-spun vs Open-end

30.10.2020
80/fc/6389e67b979371a597134de93711.jpeg

Bawełna Ring-spun vs Open-end

 

Bawełna to najpopularniejszy surowiec, wykorzystywany między innymi do produkcji odzieży. Z naszego poprzedniego wpisu na jej temat, można było się dowiedzieć, czym tak naprawdę się charakteryzuje i jak skutecznie o nią zadbać. Jednak dzisiaj przekonasz się, że ,,bawełna bawełnie nierówna’’. Finalnie bawełniane produkty mogą się od siebie różnić. Wszystko za sprawą techniki jej pędzenia. W procesie produkcji zazwyczaj używa się dwóch metod - bezwrzecionowej (Open-End) oraz klasycznej (Ring-Spun). Wiele cech gotowego materiału, jest uzależnionych od tego, która z tych dwóch metod została zastosowana w czasie procesu produkcji.

 

 

 

 

 

Bawełna czesana czyli Ring-spun

 

W tej technologii wybierana jest tylko wysokogatunkowa bawełna o długich oraz wytrzymałych włóknach. Jest oczyszczana i czesana z najwyższą dokładnością. Charakteryzuje się także tym, że jej włókna są mocno poskręcane, co daje efekt mocnego i zbitego splotu, a sama bawełna w dotyku pozostaje bardzo delikatna. Bawełna czesana subtelnie lśni , co daje przyjemny dla oka efekt wizualny. Żywotność odzieży, wykonanej tą techniką, dzięki swoim mocnym splotą ma o wiele dłuższą żywotność, a jednocześnie pozostaje delikatna i zwiewna. Proces produkcyjny, przy użyciu metody Ring-spun jest nawet pięciokrotnie dłuższy, a co za tym idzie – bardziej kosztowny. Włókna bawełny używane w tej metodzie są dostępne głównie w klimacie równikowym i podrównikowym, przez co ich dostępność nie jest tak powszechna, jak włókien używanych w technologii Open-end.

 

 

Open-end

 

Jest to najbardziej rozpowszechniona metoda tworzenia przędzy. Do jej produkcji wykorzystywany jest każdy rodzaj bawełny. Proces ten jest mniej skomplikowany, więc zabiera o wiele mniej czasu. Ten typ przędzy nie jest tak wytrzymały i zbity jak Ring-spun. W dotyku jest zdecydowanie bardziej szorstki. Nie lśni i wizualnie jest raczej matowy. Tkanina z bawełny Open-end ze względu na swoje “otwarte końce” wydaje się grubsza,  ponieważ ma więcej powietrza w środku. Ubrania wykonane z bawełny Open-end mają nieco ,,vintagowy’’ charakter, więc często nawiązują do stylistyki lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.

 

 

Ciężko wybrać faworyta spośród tych dwóch metod pędzenia splotu bawełny. Zdecydowanie większość czynników zależy od naszych osobistych preferencji. Można stwierdzić, że bawełna czesana jest zdecydowanie lepsza ,,gatunkowo’’ , jednak jest też również drożna od swojej konkurentki. Pod względem samej produkcji bardziej ekologicznych rozwiązaniem jest metoda Open-end, która zabiera znacznie mniej czasu i energii. Jednak jeśli chcemy dłużej cieszyć się z korzystnego wyglądu naszej nowej koszulki, lepiej postawić na bardziej wytrzymałą bawełnę Ring-spun.