Dawka wiedzy

Czym jest mikrofibra i jakie są jej właściwości?

24.09.2020
a2/18/657a06b5f7f96fde092db25edb26.jpeg

Czym jest mikrofibra i jakie są jej właściwości?

W świecie tekstyliów często pojawia się pojęcie mikrofibry. Możemy również spotkać się z określeniem mikrofaza lub mikrowłókno. Wszystkie trzy pojęcia określają bowiem ten sam materiał, który bez wątpienia cieszy się coraz większą popularnością. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż mikrofibra ma wiele cennych zalet, o których warto wiedzieć. Produkty z tego materiału powinny na stałe zagościć w naszym codziennym życiu – w wielu przypadkach ten rodzaj materiału będzie najlepszym możliwym wyborem. Czym tak naprawdę cechuje się tytułowy materiał i dlaczego warto po niego sięgać? Odpowiedź na to nurtujące pytanie znajdziecie w dalszej części artykułu.

 

 

Co to jest mikrofibra?

Jest to specjalny typ mikrowłókna, który wytwarza się przy pomocy nowoczesnych technologii. Określenie mikro w nazwie zostało użyte nie bez powodu. W skład mikrofibry wchodzi mieszanka bardzo cienkich włókien poliestrowych i poliamidowych. Zaskakujące jest to, że otrzymane w ten sposób włókna są 30 razy cieńsze od bawełny i aż 100 razy cieńsze od naszego włosa! Nie musimy jednak obawiać się o jej trwałość. Wbrew pozorom im cieńszy splot, tym tkanina jest odporniejsza na rozdarcia. Materiał ten ma bardzo wysoką wytrzymałość i odpowiednio traktowany posłuży nam przez długie lata. Mikrofibra ma szeroką paletę zalet dlatego jest powszechnie stosowana między innymi w produkcji odzieży i artykułów gospodarstwa domowego takich jak ręczniki, czy ścierki.

 

 

Dlaczego warto sięgać po mikrofibrę? TOP 7 zalet.

  1. Jest bardzo wytrzymałym materiałem, odpornym na wielokrotne pranie. Ciężko go również rozedrzeć. Ponadto nie mechaci się i nie rozciąga. Kolory pozostają niezmienne przez lata.

 

  1. Struktura mikrofibry ma mikroskopijne otwory dlatego ma bardzo dobre właściwości oddychające. Materiał świetnie sprawdza się w produkcji odzieży sportowej.

 

  1. Świetnie wchłania wodę, dlatego ręcznik z mikrofibry idealnie sprawdzi się w naszej łazience, a ścierki z tego materiału, z pewnością ułatwią nam sprzątanie.

 

  1. Ścierki z mikrofibry są odpowiednie do czyszczenia ekranów, wyświetlaczy, a nawet samochodów gdyż nie pozostawiają smug ani zarysowań.

 

  1. Mikrofibra nie powoduje podrażnień ani uczuleń. Jest przyjazna dla alergików. Nie gromadzą się na niej kurz i roztocza.

 

  1. Nie trzeba jej prać w wysokich temperaturach. Mikrofibra jest odporna na zagniecenia dlatego po praniu wygląda atrakcyjnie i nie trzeba jej prasować.

 

  1. Materiał jest bardzo przyjemny w dotyku, charakteryzuje się wyjątkową miękkością.

 

Jak traktować mikrofibrę?

Jak już wiecie mikrofibra należy do bardzo wytrzymałych materiałów, jednak żeby posłużyła nam przez długie lata, musimy wiedzieć jak należy o nią zadbać.

 

- przede wszystkim, należy stosować się do przepisu prania na metce, gdyż czasem tkanina z mikrofibry zawiera domieszkę innego materiału, który pozwala na przykład na pranie w wyższej temperaturze

- czystą mikrofibrę należy prać w temperaturze od 40 do 50 C

- mikrofibry nie należy prać w płynach zmiękczających ani wybielaczach

- nie powinniśmy prać mikrofibry razem z innymi materiałami

- zalecane jest, aby prać ją w pralce automatycznej

- ścierki po użyciu należy płukać w zimnej wodzie

- po praniu mikrofibrę najlepiej pozostawić do samoistnego wyschnięcia w temperaturze pokojowej

 

Bawełna vs mikrofibra. Co lepsze?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, do czego ma nam posłużyć produkt z mikrofibry, czy bawełny  i od naszych własnych preferencji. Oba te materiały mają szeroką gamę zalet i oba są warte naszej uwagi. Po pierwsze, bawełna jest materiałem naturalnym, a mikrofibra syntetycznym. Nie powinniśmy jednak postrzegać tego faktu jako negatywu dla mikrofibry. Oba te materiały mają wiele wspólnych cech. Mikrofibra lepiej radzi sobie z odprowadzaniem wilgoci dlatego koszulka z mikrofibry sprawdzi się podczas aktywności fizycznej. Jeśli jesteśmy typem sportowca powinniśmy zaopatrzyć się w odzież z mikrofibry, również przez wzgląd na możliwości termoregulacji.