Dawka wiedzy

Bawełna, czyli królowa tkanin – jesteś pewien, że potrafisz o nią zadbać?

24.09.2020
8e/d1/570dab1415b086c208f18a7e0f48.jpeg

Bawełna, czyli królowa dzianin – jesteś pewien, że potrafisz o nią zadbać?

Z pewnością każdy z nas, znajdzie w swojej szafie masę bawełnianych ubrań – począwszy od zwykłej bielizny i skarpetek, a kończąc na casualowych jeansach i plecionych, zimowych sweterkach.  Jak powszechnie wiadomo, to materiał który od lat cieszy się ogromną popularnością. Kupując ubrania czasem instynktownie szukamy tych, w których składzie gości właśnie ONA. Nie powinno to dziwić, bowiem nasza tytułowa bohaterka może pochwalić się szeroką gamą zalet. To właśnie dla nich warto inwestować w bawełniane ciuchy. Jednak ubrania, podobnie jak inne materialne rzeczy wymagają od nas nieco zainteresowania i uwagi, aby mogły nam posłużyć w dobrej kondycji jak najdłużej. A więc co tak naprawdę cechuje bawełnę i jak skutecznie o nią zadbać? Tego dowiecie się w dalszej części artykułu!

 

Czym jest bawełna i jakie są jej właściwości?

Mówiąc krótko i na temat, bawełna to nic innego jak lekkie, białe włókno, które otacza nasiona rośliny, o tej samej nazwie. Znajduję zastosowanie w przemyśle tekstylnym. Jedną z jej charakterystycznych cech, stanowi wysoka higroskopijność, co oznacza, że znakomicie radzi sobie z pochłanianiem wilgoci. Dzięki temu, wykorzystuje się ją również do produkcji opatrunków medycznych.  Ponadto bawełna jest przyjazna dla osób cierpiących na alergie. Nie można pominąć faktu, iż bawełna jest odporna na wysoką temperaturę i rozciąganie. Ten materiał ma bardzo delikatną i miękką strukturę, a zarazem jest bardzo wytrzymały i charakteryzuje się wysoką trwałością. W przemyśle odzieżowym produkuje się zarówno zwiewne bawełniane tkaniny, jak i te grubsze. Cienkie świetnie sprawdzą się latem, bowiem przepuszczają powietrze. Natomiast ubrania z grubej bawełny wręcz przeciwnie – pomogą nam zatrzymać ciepło. Warto wspomnieć, że bawełna jest bardzo podatna na farbowanie i dlatego jest tak chętnie wykorzystywana do produkcji ubrań. Jednak wszystko ma też swoje wady, podobnie jest w przypadku naszej tytułowej bawełny. Jej włókna mają niewielką sprężystość, co niestety przekłada się na to, że większość materiałów, w których ,,gości’’ jest podatne na gniecenie. Bawełna długotrwale przechowywana w wilgoci może zacząć po prostu zacząć gnić. Jednak jak widać liczne zalety bawełny zdecydowanie górują nad jej niewielkimi wadami. Nic więc dziwnego, że bawełna stała się jedną z najbardziej znanych roślin, uprawianych na całym świecie.

 

white-petaled flower

 

Ubraniowa instrukcja obsługi…

Można przypuszczać, że około 90% osób traktuje metkę na ubraniach tylko jako wyznacznik tego gdzie jest przód, a gdzie tył. Następnie większość z nas po prostu ją odcina, żeby pozbyć się irytującego, drapiącego elementu naszej ulubionej bluzki, czy podkoszulki. Zanim jednak dokonamy tego drastycznego aktu wandalizmu, warto się zaznajomić z tym niechętnie czytanym, pisanym drobnym druczkiem tekstem. Metka jest niczym innym jak instrukcją obsługi użytkowana naszego nowego ciuszka. Czemu więc omijać te informacje? Ciężko by było poskładać nowo kupione meble bez załączonej do nich instrukcji ,, Co i jak? ‘’  . Warto więc uważniej przyjrzeć się metce na naszych ubraniach, by wiedzieć jak prawidłowo o nie zadbać.  Prać ręcznie, czy w pralce? W jakiej temperaturze? Wyprasować, a może niekoniecznie? Wrzucać swoją ulubioną koszulkę do suszarki? A co z czyszczeniem chemicznym? Metka zaspokoi naszą ciekawość i odpowie na wszystkie nurtujące nas pytania.

 

photography of white treadle on brown wooden rack

 

 

Jak skutecznie dbać o bawełniane ubrania, by zostały z nami na dłużej?

TOP  10 sprawdzonych rad!

 

No dobra… Metka już dawno zaginęła w otchłani naszej szafy, a Ty chcesz zacząć dbać o swój odzieżowy dobytek? Bez obaw! Poniżej znajdziesz listę TOP 10 rad, które pozwolą Ci dłużej cieszyć się bawełnianą zawartością Twojej garderoby.

 

1. Jeśli zauważysz na swoim ubraniu pojedyncze zabrudzenie, postaraj się je usunąć jeszcze przed praniem. Może okazać się, że pojedyncza plamka łatwo zejdzie i nie musisz jeszcze wrzucać całego ubrania do pralki. Polej punktowo płynem do prania lub użyj zwykłego łazienkowego mydełka i lekko potrzyj.

2. Ubrania, które chcesz wyprać wywiń na lewą stronę. W przypadku bluzek i koszulek z nadrukiem unikniesz jego uszkodzeniu. Nadruk przez wirowanie może zacząć się marszczyć lub kruszyć.

3. Przed wrzuceniem ubrań do pralki posortuj je na ciemne i jasne. Piorąc osobno te dwie kategorie w łatwy sposób unikniesz ewentualnych zabarwień materiału.

4. Jeśli Twoja pralka posiada dedykowany program do prania bawełnianych tkanin to śmiało z niego korzystaj. Najlepiej prać w temperaturze podanej na metce. Jednakże w przypadku bawełny optymalna temperatura prania to 30 – 40 C

5. Jeśli zauważyłeś, że biała bawełna nieco zżółkła, użyj specjalnego środka wybielającego. Zwróć uwagę by wybrany środek NIE miał w swoim składzie chloru, może on uszkodzić materiał!

6. Kolorowych materiałów najlepiej nie suszyć na pełnym słońcu – kolor może po czasie wypłowieć. Suszarka bębnowa  również może skrócić żywotność materiału.

7. Po wypraniu bawełnianą odzież najlepiej jest porządnie wytrzepać i starannie rozwiesić na suszarce. Może okazać  się, że po wyschnięciu nie będzie konieczności jej prasowania.

8. Podczas prasowania zwróć uwagę, aby odzież z nadrukiem prasować zawsze na lewej stronie – unikniesz  ryzyka jego uszkodzenia.

9. Bawełnianą odzież przechowuj w suchym miejscu. Gdy jest wystawiona na długotrwałe oddziaływanie wilgoci może zacząć gnić. 

10. Wieszając ubrania na wieszakach, unikniesz ich pogniecenia.

 

Powyższa dawka informacji, utwierdza w przekonaniu że warto zaopatrzyć się w jak największą ilość, bawełnianych rzeczy. Odpowiednio zadbany materiał sprawi, że będziemy mogli korzystać z jego zalet przez długie lata. Zapraszamy do przejrzenia naszej szerokiej oferty produktów bawełnianych na stronie internetowej moraj.pl. Tam z łatwością skompletujesz swój bawełniany komplet zaczynając od klasycznych skarpetek, a kończąc na atrakcyjnych koszulkach i modnych spodniach.